Afhentning fredage fra kl. 12-15 på Jagtvej 59 - Fri fragt til pakkeshop for ordre over 300 kr. (0-2kg) - Hurtig levering 1-3 hverdage. - Mobilepay, kort og EAN.

Indvielse af Fortovshave og TagTomat-Søndag på Tåsinge Plads

5. maj 2013
Kære alle. Tak for al jeres positive energi og venlige snakke omkring tomatdyrkning og grønne uderum i vores by. Indivelse af Fortovshaven: En dejlig dag med udplantning og fælles gril til slut. Fortovshaven er støttet økonomisk af Klimakvarterets puljer. TagTomat-Søndag på Tåsinge Plads: Mads fortæller om Kapillærkasserne Der blev uddelt 100 tomatplanter 30 agurkeplanter og […]
|||

Kære alle.

Tak for al jeres positive energi og venlige snakke omkring tomatdyrkning og grønne uderum i vores by.

IMG_20130505_171900

Indivelse af Fortovshaven: En dejlig dag med udplantning og fælles gril til slut. Fortovshaven er støttet økonomisk af Klimakvarterets puljer.

IMG_20130505_133917

TagTomat-Søndag på Tåsinge Plads:image

Mads fortæller om Kapillærkasserne
Der blev uddelt 100 tomatplanter 30 agurkeplanter og 75 poser med jord. Dertil 50 murerspande med kartofler.

Materialer støttet af Østerbro Lokaludvalg. Workshoppen støttet af Klimakvarterets puljer.

IMG_20130505_143843

TagTomat-Søndag på Tåsinge Plads: Kapillærkasserne bæres hjem 🙂

/Mads
ps. Jeg har fået at vide at Søren Ulrik Thomsen har omtalt vores taghave, som et være moderne projekt i et interview i går eller i forgårs på Radio 24-7. Nogen som ved hvor det kan høres …. 🙂 Dårlig omtale er bedre end ingen omtale… 🙂 Gerne et direkte link til tidspunktet i programmet.

pps. Vi ses til endnu en tomatworkshop den 20. maj på Nørrebro 🙂